Jak kupować i nie dać się oszukać?

Jak kupować, by nie żałować?

Decydując się na zakup wyrobów z bursztynem, włączajmy zdrowy rozsądek i unikajmy tzw. okazji. Za kilogram dobrej jakości surowca trzeba obecnie zapłacić średnio ok. 7 000 zł, więc nie oczekujmy, że biżuteria wykonana z bursztynu i metalu szlachetnego (srebro, złoto, stal) będzie tania.


Warto też przygotować się do zakupów i zainteresować tematem wcześniej (podobnie jak przygotowujemy się do zakupu nowej pralki czy aparatu fotograficznego, szukając najlepszych parametrów). Doczytajmy wcześniej, czym jest bursztyn naturalny, jakie są jego najczęstsze modyfikacje i imitacje, by sprzedawca w sklepie stał się dla nas co najmniej równorzędnym partnerem do rozmowy (jeśli tak nie jest, poszukajmy innego salonu sprzedaży).

Nastawmy uszu, kiedy usłyszymy sformułowanie bursztyn prawdziwy – nie oznacza ono bynajmniej naturalnego, tylko modyfikowany. Nie ufajmy takim certyfikatom, które każdy sklep sam sobie może wydrukować, tylko szukajmy ważnych certyfikatów wydawanych przez organizacje branżowe dla danego punktu sprzedaży. Dla pewności zawsze możemy zainwestować w badanie na spektrometrze lub szukać takiego punktu sprzedaży, który do zakupu dołącza niezależne świadectwo badania.